Oprogramowanie dla firm

Paragon fiskalny

Faktura VAT » Paragon fiskalny
Oceń ten post

Paragon fiskalny to podstawowy dokument sprzedaży wystawiany dla konsumentów. Musi zawierać określone dane i być czytelny, tak by nabywca mógł łatwo zweryfikować poprawność sprzedaży. Obecnie możemy wystawiać zarówno paragony papierowe, jak i e-paragony. W programie Faktura VAT 2020 odbywa się to prosto i szybko.

Przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą towarów lub świadczeniem usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych muszą mieć kasę fiskalną. Podstawowym dokumentem dla takich nabywców jest paragon fiskalny. Zarówno sposób rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy, jak i same zasady wystawiania paragonów, zostały ściśle uregulowane w ustawie o VAT oraz rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących.

Stosowanie kasy fiskalnej

Poza nielicznymi podatnikami, którzy korzystają ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej, sprzedawcy muszą dokumentować paragonem fiskalnym każdą sprzedaż na dokonaną na rzecz konsumenta. Każdy nabywca musi otrzymać od sprzedawcy paragon w momencie zawierania transakcji. To podstawowy dokument, który daje konsumentowi prawo m.in. do złożenia reklamacji czy zwrotu towaru w niektórych przypadkach.

Nawet jeśli nabywca będący osobą fizyczną zażąda wystawienia faktury do swojego zakupu, sprzedawca ma obowiązek zarejestrować sprzedaż na kasie i wystawić paragon fiskalny. W takim wypadku nabywcy wręcza fakturę, a paragon podpina pod egzemplarz faktury, który u niego pozostaje. Pozwala to jednocześnie spełnić wymóg ustawodawcy i uniknąć podwójnej płatności podatku.

Paragon fiskalny – zasady wystawiania

Prawidłowo wystawiony paragon fiskalny musi zawierać określone dane. Obowiązkiem właściciela kasy jest dbanie o poprawność emitowanych wydruków.

Na paragonie muszą znaleźć się:

  • Imię i nazwisko lub nazwę podatnika
  • Adres punktu sprzedaży, a w przypadku sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych – adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika
  • Numer NIP podatnika
  • Numer kolejny wydruku
  • Datę oraz godzinę i minutę sprzedaży
  • Oznaczenie “PARAGON FISKALNY”
  • Nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację
  • Cenę jednostkową towaru lub usługi
  • Ilość i wartość sumaryczną sprzedaży danego towaru lub usługi z oznaczeniem literowym przypisanej stawki podatku
  • Kwota opustów, obniżek lub narzutów, o ile występują
  • Wartość sprzedaży brutto i wysokość podatku według poszczególnych stawek podatku z oznaczeniem literowym po uwzględnieniu opustów, obniżek lub narzutów
  • Wartość sprzedaży zwolnionej od podatku z oznaczeniem literowym
  • Łączną wysokość podatku
  • Łączną wartość sprzedaży brutto
  • Oznaczenie waluty, w której jest zapisywana sprzedaż, przynajmniej przy łącznej wartości sprzedaży brutto
  • Kolejny numer paragonu fiskalnego

Na żądanie nabywcy na paragonie należy umieścić jego numer NIP. Paragon na kwotę nieprzekraczającą 450 zł zawierający numer NIP przedsiębiorcy traktowany jest jak faktura uproszczona. Stanowi też podstawę do wystawienia podatnikowi faktury do paragonu. W przypadku kas nieposiadających technicznej możliwości wydruku NIP-u nabywcy, sprzedawca wystawia od razu fakturę.

E-paragony i kasy online

Obecnie paragony można wystawiać zarówno w tradycyjnej formie papierowej, jak i w formacie elektronicznym. Przy czym możliwość emitowania e-paragonów dotyczy wyłącznie kas i drukarek fiskalnych online. Obecnie na rynku funkcjonują dwa rodzaje kas: kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu i kasy fiskalne online. Nieliczni posługują się jeszcze kasami starego typu, z kopią papierową, jednak nie są już one dostępne do zakupu.

Paragony fiskalne można wystawiać bezpośrednio na kasie fiskalnej lub za pośrednictwem programu sprzedażowego. W takim wypadku dokument wystawia się przez aplikację, a podłączona drukarka fiskalna drukuje paragon.

Paragon fiskalny w programie Faktura VAT 2020

Właściciele sklepów i inni przedsiębiorcy chętniej posługują się oprogramowaniem sprzedażowym, za pomocą którego wystawiają paragony. W programie Faktura VAT 2020 cały proces jest bardzo prosty. Wystarczy w lewym górnym rogu kliknąć ikonę „Nowy” i z okienka „Nowy dokument sprzedaży” wybrać „Paragon”. W tym miejscu można też zaznaczyć, że chcemy wystawić fakturę uproszczoną:

paragon

Po kliknięciu „OK” uzyskujemy przejrzysty edytor, w którym uzupełniamy informacje niezbędne do wystawienia paragonu:

paragon

Jeśli program nie jest skomunikowany z drukarką fiskalną, uzyskujemy dokument o nazwie „Paragon”. Można go wydrukować lub zapisać w PDF. Nie jest on dokumentem fiskalnym, jednak może stanowić dla przedsiębiorcy dowód wewnętrzny, który ułatwia ewidencjonowanie sprzedaży na rzecz konsumentów. Taką ewidencję prowadzą podatnicy zwolnieni z obowiązku stosowania kasy fiskalnej. Pozostali muszą rejestrować sprzedaż na kasie.

Jeśli program komunikuje się z drukarką, wystawiony w Faktura VAT 2020 dokument zostaje wydrukowany przez to urządzenie w formie paragonu fiskalnego, który wręczamy klientowi. Wszystko odbywa się sprawnie i w prosty, wygodny sposób.

Udostępnij ten artykuł
Redaktor Rafsoft
Redaktor Rafsoft

Firma RAFSOFT.NET specjalizuje się od 2002 roku w tworzeniu oprogramowania dla firm. Nasze programy do faktur są intuicyjne i proste w obsłudze. Zachęcamy do zapoznania się z bezpłatną wersją.

Articles: 296

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *