Oprogramowanie dla firm

Inkubator przedsiębiorczości

Faktura VAT » Inkubator przedsiębiorczości
Oceń ten post

Rozpoczęcie własnej działalności nie jest łatwe – szczególnie dla osób młodych, które nie mają w tym zakresie żadnego doświadczenia i dysponują niewielkimi środkami finansowymi. Z pomocą przychodzi inkubator przedsiębiorczości – instytucja, która udostępnia początkującej firmie zaplecze księgowe, prawnicze, lokalowe itp. To ułatwienie, które ma jednak pewne wady.

Inkubator przedsiębiorczości – co to takiego?

Inkubator przedsiębiorczości to podmiot – stowarzyszenie, organizacja pozarządowa, fundacja itp. – którego celem jest zapewnienie wsparcia początkującym przedsiębiorcom. Działanie takie skierowane jest do konkretnej grupy docelowej, czyli przede wszystkim:

  • Młodych firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw
  • Osób planujących rozpoczęcie działalności w ramach tzw. start-upu
  • Osób działających w branży nowych technologii
  • Studentów i absolwentów poszczególnych wydziałów. Mamy wtedy do czynienia ze Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości.

Pomoc inkubatora przedsiębiorczości skierowana jest do początkujących przedsiębiorców. Oznacza to, iż osoba prowadząca działalność już jakiś czas nie będzie mogła z niej skorzystać. Nie ma przy tym znaczenia ani wiek, ani doświadczenie zawodowe. Liczy się kwestia działania na rynku jako przedsiębiorca. W praktyce ze wsparcia tego najczęściej korzystają sklepy internetowe, webmasterzy, informatycy, graficy, korepetytorzy i doradcy biznesowi.

Jak pomaga inkubator przedsiębiorczości?

Współpraca polega na wciągnięciu początkującego przedsiębiorcy pod osobowość prawną inkubatora. Odchodzi więc obowiązek rejestrowania działalności gospodarczej i związanych z tym formalności. Początkujący biznesman nie musi martwić się o kwestie lokalowe, obsługę prawną i księgową, zakup oprogramowania, szkolenia, doradztwo biznesowe itp. Wszystko to bowiem zapewnia inkubator przedsiębiorczości.

Co istotne, pomioty te zapewniają wsparcie także osobom, które zdecydują się zarejestrować firmę. Pomoc w zakresie obsługi kadrowo-księgowej, prawnej, wsparcie infrastrukturalne itp. również zostają wtedy zapewnione, choć pod względem formalnym na nieco innych zasadach. Zarejestrowanej firmie inkubator przedsiębiorczości może też pomóc uzyskać środki z Funduszy Unii Europejskiej.

Przed rozpoczęciem współpracy strony zawierają między sobą umowę zlecenie. Wsparcie nie jest darmowe. W zależności od zakresu pomocy, może kosztować od 200 do 500 zł miesięcznie. Dla początkującej firmy może nie jest to kwota mała, jednak zdecydowanie niższa niż w przypadku, gdyby przedsiębiorca musiał samemu organizować m.in. zakup programów, obsługę księgową itp.

Zasady współpracy

Przedsiębiorca korzystający ze wsparcia inkubatora ma dużo swobody w zakresie prowadzenia własnej działalności. Wcześniej strony dokładnie uzgadniają, w jakim sektorze gospodarki będzie działał, co sprzedawał lub jaką usługę świadczył itp. Choć formalnie umowy pomiędzy przedsiębiorcą a jego klientami zawierane są przez inkubatora, to przedsiębiorca ponosi pełną odpowiedzialność za ich realizację – także pod względem prawnym.

Plusy i minusy współpracy z inkubatorem przedsiębiorczości

Wśród zalet korzystania z pomocy inkubatora trzeba wymienić przede wszystkim mniejsze koszty na start i fachowe wsparcie w wielu aspektach działalności. Przedsiębiorca nie martwi się o formalności – jego obowiązkiem jest w zasadzie tylko wprowadzanie do systemu faktur sprzedażowych i dostarczanie księgowemu faktur kosztowych. Dostępni prawnicy pomogą m.in. przy sporządzaniu umów, a nawet reagowaniu na pisma administracyjne.

Minus tego rozwiązania to przede wszystkim znacznie ograniczone możliwości budowania własnej marki. Co istotne, środki pieniężne uzyskane przez przedsiębiorcę nie trafiają do niego bezpośrednio, lecz na subkonto inkubatora, co może opóźniać wypłatę. Pewne rzeczy trzeba też konsultować z podmiotem udzielającym wsparcia, m.in. zmiany w regulaminach.  

Współpraca z inkubatorem przedsiębiorczości nie trwa wiecznie. Gdy tylko początkujący biznesmen poczuje się na rynku stabilniej, z pewnością zechce rozpocząć samodzielną działalność. Tylko w ten sposób bowiem będzie w stanie rozwinąć własną strategię i budować markę. Pozyskanych klientów natomiast z powodzeniem może „zabrać” z inkubatora do swojej firmy.

Praca w programie Faktura VAT 2021

Podmiot udostępniający działającym pod jego szyldem przedsiębiorcom program Faktura VAT 2021 ma ułatwione zadanie. Wystawianie faktur i innych dokumentów, wprowadzanie towarów itp. jest w tym nowoczesnym systemie wyjątkowo intuicyjne. Dzięki temu inkubator oszczędza czas, który w przypadku trudnych w obsłudze programów musiałby poświęcić na szkolenie nowego użytkownika.

Aby wystawić fakturę, wystarczy kliknąć Nowy dokument -> Sprzedaży, a następnie zaznaczyć „Faktura”.

inkubator

Przedsiębiorca działający na programie Faktura VAT 2021 udostępnianym przez inkubatora może wprowadzać do kartotek systemu własnych kontrahentów, własne towary lub usługi z określonymi cenami, wyznaczać odpowiedni termin płatności itp.

firmy
Udostępnij ten artykuł
Redaktor Rafsoft
Redaktor Rafsoft

Firma RAFSOFT.NET specjalizuje się od 2002 roku w tworzeniu oprogramowania dla firm. Nasze programy do faktur są intuicyjne i proste w obsłudze. Zachęcamy do zapoznania się z bezpłatną wersją.

Articles: 296

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *