wanie po angielsku to powszechna i całkowicie zgodna z przepisami praktyka przedsiębiorców obsługujących zagranicznych kontrahentów. Należy jednak pamiętać, że wystawienie takiej faktury wymaga znajomości języka zawodowego, który zasadniczo przekracza standardową komunikację. Aby ten proces uprościć, warto korzystać z nowoczesnego oprogramowania. Sprawdź, jak wygląda fakturowanie po angielsku w programie Faktura VAT 2023.
Fakturowanie po angielsku – co na to przepisy?
Zgodnie z ustawą o języku polskim, w obrocie konsumenckim na terytorium Polski powinno się używać języka polskiego. Oznacza to, że również dokumenty sprzedaży należy wystawiać w rodzimym języku. Jednakże wymóg ten obowiązuje wyłącznie w zakresie współpracy z polskimi kontrahentami. Fakturowanie po angielsku jest więc zupełnie zgodne z przepisami, jeśli wystawiamy dokument dla podmiotu lub konsumentów mieszkających lub mających siedzibę poza terytorium Polski. Zasada ta obowiązuje również wtedy, gdy kontrahent działający za granicą posługuje się językiem polskim.
Fakturowanie po angielsku nie wymaga wystawiania tego samego dokumentu także w języku polskim. Sporządzona w języku obcym, faktura powinna w nim pozostać. W przypadku sprzedaży dokonywanej na rzecz konsumentów, którą podatnik dokumentuje fakturą, językiem faktury powinien być język urzędowy, czyli polski. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby taki dokument przetłumaczyć na angielski i w takim języku wręczyć go klientowi. Na potrzebę kontroli warto jednak posiadać także polskie wersje faktur.
Ważne! Przepisy pozwalają na wystawienie faktur dwujęzycznych, pod warunkiem, że jednym z języków jest język polski.
Dane na dokumencie
Żadne przepisy nie określają osobnego zakresu danych dla faktury wystawianych w języku angielskim lub innym języku obcym. Oznacza to, że standardowa faktura powinna zawierać te same informacje, co dokument wystawiony w języku polskim, czyli m.in.:
- datę wystawienia;
- kolejny numer;
- dane sprzedawcy i nabywcy – imiona i nazwiska i adresy;
- datę dokonania lub zakończenia wykonania usługi/dostawy towarów lub datę otrzymania zapłaty;
- dane dotyczące usługi lub towarów – nazwę towaru/usługi, ilość i miarę dostarczonych towarów lub też zakres wykonanych usług;
- cenę netto towaru lub usługi (jednostkową);
- stawkę podatku vat;
- sumę wartości sprzedaży;
- kwotę należności ogółem;
- kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto;
- kwotę obniżek cen i rabatów, jeżeli zostały one udzielone;
- numer NIP podatnika.
Fakturowanie po angielsku może obejmować nie tylko standardowe faktury VAT, ale też inne dokumenty – korekty, paragony, jak również tak często wykorzystywane w kontaktach z podmiotami zagranicznym faktury pro-forma. Przy czym należy pamiętać, że pro-forma nie stanowi dowodu księgowego i nie zobowiązują kontrahenta do zapłaty.
Fakturowanie po angielsku w programie Faktura VAT 2023
Ceniony za swoja funkcjonalność program do zarządzania sprzedażą Faktura VAT 2023 pozwala na wystawianie faktur w sześciu różnych językach. Najczęściej stosuje się fakturowanie po angielsku, jednak system daje też do dyspozycji język niemiecki, szwedzki, francuski i czeski.
Aby wystawić fakturę, z górnego paska „Faktury” wybierz pierwszą po lewej ikonę „Nowy” -> „Sprzedaży” (lub z okna głównego wybierz „Nowy dokument” -> „Sprzedaży”). Niezależnie od tego, jaki typ dokumentu sprzedażowego wybierzesz, w prawym menu masz do dyspozycji okno wyboru „Język” i 6 dostępnych języków.
Program Faktura VAT 2023 pozwala także na wystawienie Commercial Invoice w języku obcym. W zakładce „Podsumowanie” możesz wybrać nie tylko język dokumentu, ale też jedną z siedmiu dostępnych walut.
Tak wystawiona faktura po angielsku jest pełnoprawnym dokumentem handlowym, który może być z powodzeniem wykorzystywany w zagranicznym obrocie gospodarczym.